Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego jest wysoce wyspecjalizowaną jednostką oferującą pomoc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi.
Formy pracy w oddziale:
w oddziale oferujemy zintegrowany model leczenia, co oznacza połączenie farmakoterapii z oddziaływaniami terapeutycznymi, a także pozostawanie w ścisłej współpracy członków zespołu, do którego należą specjaliści w dziedzinach psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii, pediatrii, psychologii, psychoterapii oraz wykwalifikowany personel pielęgniarski. Każdy pacjent prowadzony jest przez zespół terapeutyczny - lekarza oraz psychologa/psychoterapeutę prowadzącego.
W pracy indywidualnej z pacjentem koncentrujemy się przede wszystkim na kompleksowej, złożonej diagnozie klinicznej w oparciu o wywiad z pacjentem, jego opiekunami, obserwacji w oddziale, analizie dokumentacji medycznej, badaniach lekarskich, prowadzone są konsultacje w zespole oraz konsylia i sesje koordynacji z innymi specjalistami. Badanie psychologiczne prowadzimy w oparciu o ustrukturyzowany wywiad kliniczny oraz z użyciem standaryzowanych metod diagnostycznych oraz prób klinicznych. Każdy proces terapeutyczny konsultowany jest w zespole, a każdy pacjent objęty opieką lekarza prowadzącego i psychologa prowadzącego.
Pacjenci objęci są indywidualnym wsparciem psychologicznym i krótkoterminowymi oddziaływaniami terapeutycznymi, szczególnie istotnymi w sytuacji zaostrzenia kryzysu psychicznego i objawów zaburzeń psychicznych. Przeprowadzane są również konsultacje rodzinne z udziałem najbliższych osób z otoczenia pacjenta, podczas których uzupełniane są istotne informacje dotyczące jego funkcjonowania oraz przeprowadzana jest psychoedukacja dotycząca diagnozy, omawiana jest perspektywa dalszego leczenia, zalecenia, częściowo zarysowane są cele do dalszej pracy terapeutycznej po wyjściu pacjenta z Oddziału. Zespół leczący poddaje swoją pracę regularnej superwizji. Stosując postępowanie psychoterapeutyczne prezentujemy podejście eklektyczne. Członkowie zespołu terapeutycznego przeszkoleni są w uznanych naukowo modalnościach takich jak: nurt poznawczo-behawioralny, systemowy oraz psychodynamiczny.
Pacjenci podlegają również grupowym oddziaływaniom terapeutycznym, takim jak regularne spotkania społeczności terapeutycznej, która reguluje rytm funkcjonowania w Oddziale oraz gdzie omawiane są kwestie porządkowe oraz interwencyjne. Dzieci i młodzież mają również możliwość korzystania w szpitalu z regularnie prowadzonej terapii zajęciowej, która dostosowana jest indywidualnie do wieku, stanu zdrowia, możliwości oraz zainteresowania pacjentów. W czasie zajęć dzieci i młodzież mają możliwość rozwijania swoich pasji oraz nowych umiejętności. Terapia zajęciowa ma na celu doskonalenie sprawności manualnej oraz stymulowanie procesów poznawczych. Dzięki zajęciom pacjenci usprawniają motorykę małą i dużą, zmniejszają swój stres, napięcie, a także frustrację. Podnoszą swoją samoocenę i uzyskują satysfakcję z wykonanej pracy. Przez pracę w grupie dzieci i młodzież zdobywają umiejętności społeczne, nawiązują znajomości, przyjaźnie, uczą się zdrowej rywalizacji, rozwiązywania problemów oraz łagodzenia konfliktów.
Ponadto, jeżeli stan zdrowia to umożliwia podopieczni Oddziału podlegają obowiązkowi szkolnemu, realizując podstawę programową na poziomie szkoły podstawowej lub średniej.
Szczegółowy zakres oddziaływań, wsparcia, rodzaju zajęć dopasowywany jest do stanu zdrowia i problematyki pacjenta przez prowadzący go zespół terapeutyczny (lekarz/psycholog) w uzgodnieniu z pozostałymi personelem oddziału.
Długość pobytu:
długość pobytu uzależniona jest od indywidualnej problematyki pacjenta, po okresie wstępnej diagnozy (ok. 2 tygodnie) następuje decyzja dotycząca dalszego procesu terapeutycznego z określeniem długości i celu pobytu (pobyty ukierunkowane na stabilizację stanu psychicznego, pobyty diagnostyczne lub pobyty terapeutyczne).
Kontrakt terapeutyczny:
elementem pracy w poszczególnych zaburzeniach jest zawarcie Kontraktu Terapeutycznego ukierunkowanego na pracę nad kontrolą objawów i zmianę zachowania (np. w zaburzeniach odżywiania). Kontrakt reguluje funkcjonowanie w oddziale, uzyskiwanie/utratę przywilejów zależne od poprawy objawowej. Ofertę leczenia kierujemy przede wszystkim do pacjentów z:
• zaburzeniami psychotycznymi
• zaburzeniami nastroju
• zaburzeniami odżywiania się
Oddział kliniczny psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego posiada akredytację oraz miejsca szkoleniowe do specjalizacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży, miejsca na staże cząstkowe z psychiatrii, psychologii klinicznej czy terapii środowiskowej.
W ramach Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzone są zajęcia ze studentami m.in. medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, neurobiologii.
Pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Janas-Kozik - Kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego oraz Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zespół stale poszerza kompetencje zawodowe, dorobek naukowy, publikując prace z zakresu psychiatrii rozwojowej, psychologii czy psychoterapii w naukowych czasopismach polskich oraz zagranicznych, uczestniczy w konferencjach naukowych, a także prowadzi badania naukowe.
-
Sekretariat Oddziału
32 720 77 55
-
Kierownik Oddziału
32 720 77 54
-
Lekarz Dyżurny
32 720 77 11
w godzinach 15:00-07:00 -
Dyżurka Lekarska
32 720 77 12
-
Dyżurka Pielęgniarska
32 720 77 13
-
Zespół Terapeutyczny
32 720 77 14
Kierownik -
Pokój Nauczycielski
32 720 77 16
-
Sekretariat Katedry ŚUM
32 720 77 56
-
Adresy e-mail
Oddział:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zespół Terapeutyczny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W oddziale obowiązuje zakaz posiadania telefonów komórkowych. Do dyspozycji pacjentów pozostają numery telefonów 500-182-124 i 32-720-77-53 do kontaktów z rodzicami, opiekunami.
Przyjęcie odbywa się na podstawie skierowania formalnego (UWAGA nadal obowiązuje skierowanie w formie papierowej) w oparciu o listę oczekujących po ustaleniu terminu. Celem ustalenia terminu przyjęcia, konieczne jest dostarczenie skierowania. Ustalenie terminu przyjęcia odbywa się w oparciu o kolejność zgłoszenia, jak również opisaną problematykę oraz aktualną sytuację w oddziale.
Ostateczna weryfikacja zasadności hospitalizacji odbywa się w dniu przyjęcia podczas konsultacji w Izbie Przyjęć – lekarz ocenia wskazania do hospitalizacji.
Należy pamiętać, iż pobyt szpitalny winien być ostatnim ogniwem w ścieżce diagnozy i leczenia – po wyczerpaniu możliwości diagnozy i leczenia ambulatoryjnego.
Na oddział przyjmowani są pacjenci z terenu całego kraju, a pobyt w oddziale i proces terapeutyczny są bezpłatne, finansowane w ramach środków publicznych - kontrakt z NFZ
prof. dr hab. n. med.
Małgorzata Janas-Kozik
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, specjalista pediatrii
Zastępcy Kierownika Oddziału:
dr n. med. Lena Cichoń
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
dr n. med. Ireneusz Jelonek
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychiatrii
Lekarze:
lek. Kamil Kozera
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista psychiatrii
dr n. med. Krzysztof Wilczyński
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
lek. Barbara Smolarczyk-Pająk
specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
Lekarze rezydenci:
lek. Anna Żmijowska
lek. Angelika Bakalarczyk
lek. Adrianna Lodowska
lek. Sara Dec-Małczak
lek. Justyna Maciejczyk-Kawecka
lek. Kacper Męcik
lek. Piotr Polut
lek. Monika Buras
lek. Martyna Bień
lek. Maja Pustelnik-Radosz
lek. Rafał Niewiadomski
Kierownik zespołu terapeutycznego:
mgr Mateusz Klauza
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
Psycholodzy:
mgr Anna Młynarczyk
psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży
mgr Katarzyna Karp-Pawlak
psycholog, w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, psychoterapeuta
mgr Aleksandra Stasik
psycholog, psychoterapeuta, asystent psychodramy
mgr Kinga Kloszczyk
psycholog, psychoterapeuta
mgr Natalia Bethier
psycholog
Terapeuci zajęciowi:
Agnieszka Terlecka
Beata Rogala
mgr piel. Marzena Staroszyńska
Pielęgniarki/Pielęgniarze
mgr piel. Marzena Gądek
piel. dypl. Halina Judka
piel. dypl. Barbara Kuchnio
mgr piel. Dorota Małek
mgr piel. Elżbieta Mnich
piel. dypl. Anna Mochol
lic. piel. Maria Olszak
piel. dypl. Danuta Różycka
piel. dypl. Teresa Siekaczyńska
piel. dypl. Teresa Słocińska
mgr piel. Bożena Francus
mgr piel. Sebastian Majczuk
mgr piel. Adrianna Ciszek
mgr piel. Mariusz Ocap
mgr piel. Elwira Waligóra
piel. dypl. Małgorzata Swoboda
piel. dypl. Wiesława Korytkowska
mgr piel. Robert Szczęśniak
mgr piel. Mariola Ferdyn
lic. piel. Beata Duda
mgr piel. Angelina Letkiewicz
piel. dypl. Mariola Tatur
piel. dypl. Alina Zielińska
piel.dypl. Mariola Gryszko-Sołtysik
lic. piel. Łukasz Domański
lic. piel. Monika Maciejewska
lic. piel. Mateusz Karda
lic. piel. Barbara Jasiówka
lic. piel. Julia Głuszyńska
mgr piel. Ewa Rejek
Sekretarka Oddziału
Ewa Malinowska
Sekretarka Katedry
Agnieszka Wandzik