Przejdź do głównej treści
Szpitalny Oddział Ratunkowy

prowadzi całodobowy dyżur dla pacjentów do 18 roku życia w stanie nagłego zagrożenia życia bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby lub urazu, którzy wymagają lub mogą wymagać podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych, aby uniknąć dalszego pogarszania się ich zdrowia.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dokonywana jest kategoryzacja kwalifikacji segregacji medycznej (TRIAGE) określająca pilność i kolejność podjęcia czynności medycznych przez personel medyczny. Ocena dokonywana jest na podstawie dostępnych pomiarów i wywiadu, triażysta kwalifikuje pacjenta pod względem ustalenia priorytetu udzielania mu świadczeń zdrowotnych i przypisania do jednej z pięciu kategorii ESI (Emergency Severity Index):

  • ESI 1
    – pomoc natychmiastowa

    kolor CZERWONY

  • ESI 2
    – pomoc bardzo pilna- do 10 minut

    kolor POMARAŃCZOWY 

  • ESI 3
    – pomoc pilna, czas oczekiwania do 60 minut

    kolor ŻÓŁTY

  • ESI 4
    – pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie do 2 godzin

    kolor ZIELONY 

  • ESI 5
    – wyczekujący - czas pomocy do 4 godzin,

    kolor NIEBIESKI

Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem ZIELONY (kategoria 4 pilności) lub NIEBIESKIM (kategoria 5 pilności) mogą być kierowane do miejsc udzielania świadczeń
z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 18:00, natomiast od poniedziałku do piątku w godz. od 18:00 do 08:00, w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. od 08:00 dnia danego do godz. 08:00 dnia następnego do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pacjenci z opiekunem mogą zgłaszać się samodzielnie, przekazani transportem sanitarnym z innej placówki lub transportowani przez Zespoły Ratownictwa Medycznego (w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Droga dotarcia do SOR nie wpływa na kolejność przyjęć pacjentów.

Kontakt

  • Telefon bezpośredni

    32 720 77 74

  • Sosnowiec

    ul. Gabrieli Zapolskiej 3

Prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mają:

  1. Pacjenci z Unii Europejskiej - przyjęcie na podstawie ważnej karty EKUZ (kserokopia w dokumentacji)
  2. Pacjenci spoza Unii:
  3. a) przyjęcie na podstawie oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych o posiadaniu ubezpieczenia w Polsce (pobyty tymczasowe, stałe, itp.) - pobyt potwierdzany w eWUŚ i rozliczany z NFZ;
  4. b) przyjęcia komercyjne (w 100 % płatne przez rodziców/opiekunów prawnych) - dla wszystkich, którzy nie posiadają dokumentów poświadczających ubezpieczenie w naszym kraju.

Uwaga

Szpitalny Oddział Ratunkowy nie jest poradnią podstawowej opieki zdrowotnej, ani przychodnią specjalistyczną.  Dlatego nie otrzymasz tutaj:

- recepty na stosowane przewlekle leki;

- skierowania na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe;

- zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowań lub innych zaświadczeń nie związanych ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Personel
dr n. med. Agata Biedulska
Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

specjalista chirrgii dziecięcej i medycyny ratunkowej

dr Krzysztof Partyka
Zastępca Kierownika Oddziału
mgr piel. Mariola Zębala
Pielęgniarka Oddziałowa
rat. med. Adrian Uciński
Koordynujący pracą pielęgniarek/pielęgniarzy i ratowników medycznych: